Ana Sayfa Yaşam 28 Aralık 2020 42 Görüntüleme

Uludere’de 9 yıldır adalet gelmedi

Şırnak Uludere’de 28 Aralık 2011 gecesi 19’u çocuk 34 kişi savaş uçakları tarafından bombalanarak öldürüldü.

TSK’den olayla ilgili yaptığı açıklamada, “Bölgenin teröristler tarafından sıkça kullanılan bir yer olması ve geceleyin hududumuza gerçek bir hareketin tespit edilmesi üzerine hava kuvvetleri uçakları ile ateş altına alınması gerektiği değerlendirilmiş ve saat 21:37-22:24 ortasında amaç ateş altına alınmıştır” sözleri yer aldı.

Periyodun Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan Gediktepe ve Hantepe baskınlarında “silahların katırlarla taşındığını” belirterek, “O vakit da niçin bunlara müdahale edilmemişti denmişti. Bunların hepsi birer ibretti. Bu sefer de güvenlik güçlerimizin bu türlü bir yanlışa düşmemesi isteniyordu fakat Uludere’deki köylülerden 34 vatandaşımız ebediyete intikal etti. Istırabımız büyük.” dedi.

9 YILDA ADALET GELMEDİ

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2013 yılında misyonsuzluk kararıyla belgeyi gönderdiği Genelkurmay Askeri Savcılığı da 2014 yılının ocak ayında takipsizlik kararı verirken, ailelerin Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı müracaat da 2016 yılında “evrak eksikliği” gerekçesiyle reddedildi. 2018’de ise AİHM, ailelerin başvurusunu reddetti.

CHP Genel Lider Yardımcısı Özgür Özel, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, yaşanan acı olayın 9’uncu yılında sorumluların hala yargılanmadığını belirterek, “Şırnak Uludere’de 34 sivil yurttaşımızın bombalanarak katledilmesinin üzerinden 9 yıl geçti. Hala tesirli bir soruşturma yapılamıyor ve sorumlular yürütme organı tarafından korunuyor. Bu katliamı bütün sorumlular yargılanana ve gerçekler açığa çıkana kadar unutturmayacağız.” dedi.

TİP Genel Lider Yardımcısı ve Hatay Milletvekili Barış Atay ise, “Roboski Katlimanı Unutma” paylaşımında bulundu.

SOL Parti PM Üyesi Alper Taş “9 yıldır kimse hesap vermedi” dedi.

HAYATINI KAYBEDENLER

Karker Encü

Seyithan Encü

Ender Alma

Mehmet Ali Tosun

Şervan Encü

Nevzat Encü

Osman Kaplan

Özcan Uysal

Selim Encü

Vedat Encü

Muhammet Encü

Mahsum Encü

Bilal Encü

Erkan Encü

Hüsnü Encü

Savaş Encü

Cihan Encü

Cemal Encü

Serhat Encü

Hamza Encü

Celal Encü:

Şerafettin Encü

Selam Encü

Bedran Encü

Fadıl Encü

Hüseyin Encü

Aslan Encü

Şıvan Encü

Orhan Encü

Zeydan Encü

Salih Encü

Yüksel Ürek

Adem Ant

Salih Ürek

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Kurulu Başkanvekili ve CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Roboskî Katliamı’nın yaşandığı günden bugüne kadar olanları kronoloji halinde açıkladı.

Tanrıkulu’nun açıkladığı kronoloji şöyle:

TELEVİZYONLAR, 12 SAAT GEÇTİKTEN SONRA HABER VERDİ

2011

28 Aralık: Televizyonlar, olayın üzerinden fakat 12 saat geçtikten sonra TSK’dan yapılan açıklamanın akabinde haberi verebildi.

29 Aralık: Cenazeler defnedilirken periyodun Başbakanı (Recep Tayyip Erdoğan), “40 kişilik bir kümenin olması daha evvel Gediktepe ve Hantepe baskınlarında silahların katırlarla taşınmasını hatırlatıyor. O vakit da niçin bunlara müdahale edilmemişti denmişti” dedi…

AKP Genel Lider Yardımcısı Hüseyin Çelik ise “Uludere bir operasyon kazasıdır” dedi.

30 Aralık: Periyodun Başbakanı, “Genelkurmay Lideri ve komuta kademesine bu husustaki hassasiyeti nedeniyle medyaya karşın teşekkür ediyorum” dedi.

SAATLERCE YARDIM GİTMEDİ

2012

3 Ocak: Bölgeye giden insan hakları savunucuları, sendikacılar, tabipler ve avukatların hazırladığı raporda, katliamın akabinde saatlerce yardım ulaşmadığı için donarak ölenler olmuştu.

9 Ocak: Soruşturmada Gülyazı Hudut Alay Kumandan Vekili vazifesinden alındı. 17 muvazzaf askere de hudut kaçakçılığına göz yumdukları gerekçesiyle “görevi ihmal” gerekçesiyle soruşturma açıldı.

11 Ocak: TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komitesi bünyesinde Uludere Alt Kurulu kuruldu.

16 Ocak: Bombardımandan sağ kurtulan Davut, Servet ve Hacı Encü Gülyazı Alay Komutanlığı’nda “pasaport kanununa muhalefet”, “sınırı yasadışı yollarla ihlal etme” ve “ülkeye huduttan kaçak mal sokma” argümanlarıyla söz verdi.

26 Ocak: BDP, Roboski katliamını Milletlerarası Ceza Mahkemesine taşıdı.

4/6 Şubat: Kurul üyeleri Roboski’de incelemeler yaptı.

16 Şubat: Katliam öncesinde çekilen Heron manzaralarını izleyen komite üyeleri “Görüntüler çok net. Göz nazaran göre ölmüşler” dediler…

1 Mart: Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “Uludere’de kasıt yok” dedi.

6 Mart: ASELSAN kurula sunduğu raporunda “kasıt olmadığı” argümanı taşıdığı açıklandı.

5 Nisan: Ulusal Savunma Bakanlığı kurula sunduğu raporda, Diyarbakır Özel Yetkili Savcılığın ve Uludere Sulh Ceza Mahkemesince konulan saklılık kararını münasebet göstererek sorulara karşılık vermedi. Komite üyesi, BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, raporda “elle tutulur hiçbir bilgi ve evrak olmadığını” söyledi.

6 Nisan: Öldürülen 34 kişinin aileleri Meclis’te BDP, AKP, CHP ve MHP kümeleriyle görüştü.

30 Nisan: İçişleri Bakanlığı Raporunda “Ya ikinci bir Heron var ya F-16’lardan verilen koordinatlar girildi, ya da diğer bir ülkeden imaj dayanağı alındı” değerlendirmesini yaptı.

16 Mayıs: Wall Street Journal (WSJ) RoboskiKatliamındaki hava bombardımanı öncesinde insansız hava aracı Predatörden imaj alındığını yazdı.

18 Mayıs: Genelkurmay Başkanlığının açıklamasında ise“Grubun birinci imaj tespiti Türk Silahlı Kuvvetlerine ilişkin insansız hava aracı tarafından yapılmıştır”dendi,haberin gerçeği yansıtmadığı tez edildi. Başbakanın da haberi yalanmasının akabinde WSJ ikinci bir haberle, haberlerinin gerçek olduğunu ve kaynaklarının ABD Savunma Bakanlığı olduğunu vurguladı.

21 Mayıs: Başbakanın yaptığı açıklamada, haberin “uydurma olduğunu” bir defa daha tekrarladı ve istihbaratın TSK’dan alındığını, WSJ’deki haberin ABD’deki seçimlerle ilgili olduğunu öne sürdü.

Genelkurmay Başkanlığı da hususla ilgili isimli ve idari soruşturma açıldığını açıkladı.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, RoboskiKatliamıyla ilgili Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Genelkurmay Lideri hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına cürüm duyurusunda bulundu.

23 Mayıs: İçişleri Bakanı bombardımanın buyruğunu, “Ankara’da Hava Kuvvetleri’nde imgeleri tahlil eden kumandanların verdiğini” söyledi.

25 Mayıs: Başbakan, Roboski katliamını gündemde tutanların “terör örgütü ve uzantıları olduğunu” söyledi.

27 Mayıs: Ulusal Savunma Bakanı bahisle ilgili birinci defa konuştu. Yargı sürecinin devam ettiğini söyleyen Bakan, sürecin etkilememesi yahut bu istikamette bir algı doğurmaması için bugüne kadar “Uludere olayı” konusunda Bakanlık tarafından rastgele bir açıklama yapılmadığını tabir etti.

ANMAYA KATILAN AİLELERE POLİS MÜDAHALE ETTİ

28 Haziran: Sivil toplum örgütleri ile Roboski Katliamı’nın yaşandığı yere yürümek isteyen ailelere polis tazyikli suyla müdahale etti.

5 Ağustos: Roboski Katliamını araştıran Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı, Wall Street Journal’ın haberini doğruladı, Predatörlerin de olaydan evvel manzara aldığını ve manzaralarda köylülerin seçildiğini açıkladı.

21 Ağustos: Asker taşıyan sivil araç Uludere’de şarampole yuvarlandı, dokuz asker ve minibüsün sürücüsü hayatını kaybetti. Kazada yaralanan askerlere, Roboski’de katledilen yurttaşların yakınları yardım etti.

16 Ağustos: Roboski Katliamında 11 akrabasını kaybeden Ferhat Encü, bir formalite yerine getirilmediği ve sistemde “aranıyor” göründüğü için de altıncı sefer tıpkı sebeple gözaltına alındı.

12 Ekim: Birebir evraktan altı kere gözaltına alınıp “yanlışlıkla oldu” diyerek bırakılan Encü’nün açtığı tazminat davası, “hakkınızda soruşturma var” denilerek reddedildi.

6 Aralık: Roboski Katliamının sorumlularının yargılanması ve hükümetin resmi özür dilemesi talepleriyle imza kampanyası başlatıldı.

26 Aralık: Meclis Uludere Alt Kurul Lideri AKP Ordu Milletvekili İhsan Şener, 34 kişinin vefatıyla sonuçlanan olayda Genelkurmayın talimat vermiş olabileceğini açıkladı. Şener, olayda kasıt bulunmadığını fakat zincirleme yanılgı olduğunu açıkladı.

Şener, soruşturma sırasında Genelkurmayın olayla ilgili tüm dokümanları komiteyle paylaşmadığını da belirtti.

2013

6 Mart: Uludere Alt Kurulunun hazırladığı rapor taslağı, üç muhalefet oyuna karşı beş AKP’li üyenin oylarıyla kabul edildi.

Kapalılık kararı alınan raporu milletvekillerinin yalnızca okumasına müsaade verildi. Raporda, “Kasıt yok, sivil irade ile yetkililer ortasında koordinasyonsuzluk var”denildi.

27 Mart: Rapor İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nda kabul edildi.

RoboskiliAileler raporun kabul edildiği gün Meclis’e gelerek, raporun olayı aydınlatmadığını, failleri göstermediğini anlattı. Roboskili ailelerin sözcüsü Ferhat Encü şöyle konuştu:

“Komisyon acılarımızı paylaşmaya geldiğinde çok memnunduk. ‘Devlet katliamı açığa çıkarmaya çalışıyor’ dedik. İmgeleri izlediler ve birlikte ağladık. Lakin 455 gün geçti ve hala açık, net, planlı bir katliamın sorumluları cezalandırılmadı.”

29 Nisan: Alt komisyonunraporuna karşı CHP’li üyelerin hazırladığı muhalefet şerhi kitapçık haline getirildi.

11 Haziran: “Taksirle mevte sebebiyet vermek” gerekçesiyle açılan soruşturmayı 1,5 yıldır yürüten Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, misyonsuzluk kararı verdi, belgeyi Genelkurmay Askeri Savcılığına gönderdi.

34 kişinin ailelerinin avukatları, belgenin Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığına gönderilmesine reaksiyon gösterdi…

20 Haziran: Roboskili Ailelerin avukatları, Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığının misyonsuzluk kararı vermesine ve belgeyi askeri savcılığa yollamasına itiraz etti.

Misyonsuzluk kararına ait 10 sayfalık itiraz dilekçesinde, savcılığın bu kararının hukuksuz ve insan haklarına alışılmamış olduğu belirtilerek, kararın kaldırılması talebinde bulunuldu. Avukatlar, soruşturmadaki kapalılık kararının da kaldırılmasını istedi.

GENELKURMAY ASKERİ SAVCILIĞI,“TAKİPSİZLİK” KARARI VERDİ

2014

7 Ocak: Genelkurmay Askeri Savcılığı,“takipsizlik” kararı verdi.

15 Ocak: Güvenlik yolu ve kalekol çalışmalarını denetlemek için valinin sona geleceğini haber alan Roboski ve GülyaziKöylüleri, protesto için hududa gitmek istediler. Köylülerin önünü kesen askerler, ağır bir biçimde gaz ve gerçek mermi kullandılar. Olayda Serhan Çiya Encü, başına aldığı mermi ile ağır yaralandı.

19 Ocak: Sabah saat 05.00 de Gülyazi ve RoboskiKöyüne baskın yapan askerler katliamdan sağ kurtulan Servet Encü de dahil 9 kişiyi göz altına aldı.

20 Haziran: Askeri Savcılığın 7 Ocak 2014 tarihli takipsizlik kararına avukatların itirazı reddedildi.

AYM’YE TAŞINDI

8 Temmuz: Genelkurmay Liderinin bir basın açıklamasında “ölenlerin ortasında terör örgütü mensupları olduğunu” söylemesi nedeniyle yapılan kabahat duyurusu da Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “kovuşturmaya yer olmadığı” kararıyla sonuçlandırıldı.

18 Temmuz: Avukatların karara itirazınınreddedilmesi üzerine belge Anayasa Mahkemesine taşındı.

2015

16 Şubat: Milliyet gazetesi müellifi Kemal Göktaş’ın haberi… 2013 yılında Askeri Savcı tarafından tabiri alınan 2. Ordu Komutanlığı İstihbarat Dairesi Lideri Albay Aygün Eker,“Roboski’de sonu geçen kümenin kaçakçı olduğunu üstlerine bildirdiklerini lakin dikkate almadığını söylediği” ortaya çıktı. Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığı’nın Uludere’ye ait takipsizlik kararında olayın “kaçınılmaz bir hata” olduğu savunulmuştu.

24 Şubat: Anayasa Mahkemesi, müracaat dilekçesi ve eklerinin idari istikametten yapılan ön incelemesinde eksiklikler tespit etti. Müracaat, “eksikliğin müddetinde giderilmemesi” nedeniyle reddedildi.

23 Mart: Uludere’de “kaçakçılıkta kullanıldığı” sav edilen katırların askerler tarafından öldürüldüğü ortaya çıktı. Kamuoyunda büyük reaksiyon yaratan olay CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu tarafından bir soru önergesi ile TBMM gündemine getirildi.

14 Nisan: Olay nedeniyle hayvan hakları savunucuları, dernek ve platformlar hem askerlerin cezalandırılması için hem de katırların öldürülmesiyle ilgili kabahat duyurusunda bulundu.

15 Nisan: CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur ile birlikte Şırnak’a giden HAYTAP üyeleri, Şırnak Valisi Ali İhsan Su ile görüştü.

29 Mayıs: Tanrıkulu’nun soru önergesi Besin, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker tarafından yanıtlandı. Bakanlık yazısında, Tanrıkulu’nun hiçbir sorusu doyurucu bir biçimde yanıtlanmadı.

ANMADA MİSYON ALAN YEDİ KÖYLÜYE SORUŞTURMA

2016

9 Mart: Katliamın üçüncü yılında yapılan anma sonrasında, anmada vazife alan yedi köylüye soruşturma açıldı. Roboskililer, TCK’nın 262. unsuru uyarınca “kamu vazifesini yerine getirmekle” suçlanıyor.

Ferhat Encü bianet’e yaptığı açıklamada, suça husus olan olayın, “Roboski anmasında trafiği düzenleyerek anayolun kapanmaması için uğraşmak, köye gelen konukları karşılayarak araçlarını park etmek” olduğunu söyledi.

Roboski İçin Adalet Yeryüzü İçin Barış Derneği (Roboski Der) Üyesi ve Roboski Katliamında yakınlarını kaybeden Sıddık Encü, Oktay Encü, Hacı Encü, Mesut EncüGülyazı Karakoluna giderek suçlamalarla ilgili tabir verdi. Söz süreçlerinin tamamlanmasının akabinde belge savcılığa gönderilecek.

Encü, anma günü köyde trafiği düzenleyecek bir kamu vazifelisi olmadığını, yolun kapanmaması ve araçların park edilebilmesi için Roboski Der üyelerinin istekli olduğunu anlattı.

23 Mart: Anayasa Mahkemesinin 24 Şubat 2015 tarihli kararın münasebeti Resmi Gazetede yayınlandı.

Münasebette gecikmeyle ilgili kısım şöyle açıklandı:

“Başvurudaki eksikliğin giderilmesi bildirimiyle müracaatçılar vekiline, müracaat formunda müracaatçıların temel bilgilerine yer verilmediği ve ayrıyeten müracaat evrakının kabul edilebilirlik kriterlerine uygun bir müracaat olup olmadığının değerlendirilebilmesi için mecburî müracaat yollarının tüketildiğine dair Askeri Savcılık ve Mahkeme kararları ile müracaatın müddetinde yapılıp yapılmadığının tespiti için kararların öğrenme tarihlerinin müracaat formu ve eklerinde olmadığı bildirilmiş ve eksikliklerin giderilmesi istenilmiştir.

Avukat, 21 Ağustos 2014 tarihli eksiklik giderim evrakında eksikliğin müddetinde giderilmemesine yönelik rastgele bir mazeret bildirmemiştir. Eksikleri müddetinde tamamlamadığı üzere eksiklik giderimini neden müddetinde yapamadığına ait mazeret dilekçesini de yaklaşık bir ay sonra Mahkememize sunmuştur.”

Mahkeme üyesi Osman Paksüt ise karara şerh düştü:

“Anayasa Mahkemesinin İkinci Kısmı tarafından 24 Şubat 2016’da yapılan toplantıda, evrakın incelenebilmesi için gerekli ve temel nitelikteki evrakların müddetinde verilmediği ve geçerli bir mazeret de sunulmadığı gerekçesiyle müracaatın, başka kabul edilebilirlik kuralları istikametinden incelenmeksizin reddine oyçokluğuyla karar verilmiştir.

Müracaatın reddine ait karara, mühletin geçirilmiş olmasının ve mazeretin kabulünün çok bir şekilcilikle incelenip incelenmediği noktasından tereddüt duyduğumdan katılmamaktayım.”

23 Ağustos: İç hukuk yollarının tükenmesi üzerine Roboski’de öldürülen 34 kişinin yakını 281 kişi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) ferdi müracaat yaptı.

HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü, hayat hakkı ihlalinin yanı sıra sorumluların tespit edilmemesi ve yargı önüne çıkarılmamasının başvurusu konusu yapıldığını söyledi.

“Roboski ailelerine yönelen temel hakların ihlalini içeren haksızlıklar, hukuksuzlukların hepsi müracaat dilekçesinde yer alıyor. Dün mahkemeye iletilen dilekçede 281 müracaatçı var.”

Encü müracaatta ayrıyeten faillerin yargı önüne çıkarılmadığına da dikkat çekerek “Katliamdan sorumlu olanların yargı önüne çıkarılması tarafında bir karar verilmesini talep ettiklerini” de söz etti, “Önceliğimiz faillerin bulunması” dedi.

AİLELERİN KURDUĞU DERNEK KAPATILDI

31 Aralık: 34 kişinin ailelerinin kurduğu “Roboski İçin Adalet Yeryüzü İçin Barış Derneği (Roboski-Der)”, İçişleri Bakanlığı kararıyla mühürlendi.

Roboski-Der Lideri Veli Encü, “terör faaliyeti yürüttüğü” argümanıyla kapatılmasının dikkat alımlı olduğunu lisana getirerek “Roboski-Der katliamın gerçek yüzünü kamuoyuna yansıtmak gayesiyle bugüne kadar çalışmalarını yürüttü. Bugüne kadar failler cezalandırılmadığı üzere Roboskili aileler her vakit baskı ve gözaltılar ile karşı karşıya kaldı.

Derneğin kapatılması da faillerin yargılanmaması için yıllardır gösterilen eforun bir devamıdır. Biz Roboskili aileler olarak, adalet talep etmeye devam edeceğiz. Roboski’ye adalet gelinceye kadar gayretimiz sürecektir. İnsanlık kabahatlerinin sorumluları cezalandırılınca Roboskili annelerin yüreğine su serpilecektir. Bu yol ve metotlar ile bizleri sindiremeyecekler” dedi.

2017

10 Ocak: Roboski-Der’e jandarma eşliğinde giden Dernekler Şırnak Vilayet Müdürlüğü vazifelileri, derneğin malvarlığına el konuldu.

12 Ocak: Faaliyeti durdurulan Roboski İçin Adalet Yeryüzü İçin Barış Derneği, 679 Sayılı Kanun Kararında Kararname (KHK) ile kapatıldı.

Diyarbakır, Dicle Kent bulvarı üzerindeki bir parkta bulunan Roboski anıtı, dört gün evvel yerinden kaldırıldı.

Akabinde iki gün evvel derneğin masa, sandalye ve bilgisayar üzere eşyalardan mütevellit “mal varlığına” el konuldu.

29 Eylül: Her ayın 28. günü Roboski Katliamını gündemde tutmak için basın açıklaması yapan Roboski İçin Adalet Teşebbüsü, Cumhuriyet gazetesinde 20 Eylül günü başlayan ve dört gün süren yazı dizisinde ortaya çıkan yeni bilgi ve evraklara dikkat çekti.

* 2. İHA Filo Komutanlığı’nda “uçucu” olarak misyon yapan ve olay günü İHA’yı denetim eden Yüzbaşı Duran İspir baştan itibaren imajlardaki şahısların kaçakçı olduğunu değerlendirdiğini söyledi. İspir, 27 Kasım 2013’te askeri savcılığa verdiği sözde, imgelerdeki bireylerin yol boyunca İHA alçak irtifada uçtuğundan sesini duymuş olmaları gerekirken sistemlerinde bir değişiklik olmadığını belirtmiş, yaklaşan kümeye top atışı yapılmasına da “geçmişteki deneyimlerime binaen sağlam olmadığı, makus sonuçlar doğurabileceği” gerekçesiyle karşı çıktığını ve bunu Filo Kumandanı Binbaşı Şahin’le de paylaştığını söyleyen İspir, “Nihayetinde bizden kümenin lazerle işaretlenmesini istendi. İşaretlemeyi yaptım. Uçaklar taarruzlarını gerçekleştirdiler” dedi.

* “Dosyadaki en acı verici tabirlerden bir başkası de ‘Grubun kaçakçı olduğunu düşünen İHA kullanıcısı subayın, savaş uçakları için amacı lazerle işaretlemekle görevlendirildiğini’ anlatması oldu.”

* “Yeni ulaşılan ve adaletten kaçırılan bu şahit ve kuşkulu tabirleri de gösteriyor ki, Roboski Katliamının sorumluları belirlidir ve adaletten kaçırılmaktadır. Başta Roboski Katliamı olmak üzere devlet; geçmişi ile yüzleşerek işlenen tüm katliamların sorumlularını yargı önüne çıkarıp, barış ve adaletin tekrar tesisi için kendisiyle birlikte yargılamalı ve cezalandırmalıdır.”

15 Kasım: 2015 yılında gerçekleştirilen katır katliamlarında buyruk veren ve katliamı gerçekleştiren askerlerin tespit edilerek cezalandırılması için Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM) tarafından yapılan hata duyurusu “görevsizlik” kararıyla askeri savcılığa gönderildi.

Bu mevzuda Sezgin Tanrıkulu’nun yazılı soru önergesi Kasım Ayında Ulusal Savunma Bakanı Nurettin Canikli tarafından yanıtlandı. Cevapta, hususla ilgili olarak bakanlıkta rastgele bir bilgi ve doküman olmadığı belirtildi.

21 Aralık: Roboski Katliamının akabinde 34 yurttaşın aileleriyle dayanışmak için Roboski Köyüne yerleşen insan hakları aktivisti Yannis Vasilis Yaylalı, tutuklu bulunduğu Elazığ Cezaevinde bir haftalık açlık grevi aksiyonuna başladı.

AİHM AİLELERİN BAŞVURUSUNU REDDETTİ

2018

17 Mayıs: AİHM, Roboskili Ailelerin başvurusunu reddetti.

Cumhuriyet

hack forum hacker sitesi hack forum gaziantep escort gaziantep escort Shell download cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı beylikdüzü escort
izmit escort Ataşehir escort ankara escort bostancı escort kadıköy escort muğla escort hack forum bahis forum forum bahis babilbet fethiye escort slot siteleri deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler en güvenilir casino siteleri hack forum warez forum hack forum warez forum hack forum warez forum deneme bonusu deneme bonusu